Skutočne zdravá škola aj do Tvojej školy

Skutočne zdravá škola aj do Tvojej školy

Program INTERREG je cezhraničný program spolupráce Slovenska a Česka, ktorého projektovým zámerom je využiť regionálne kulinárske dedictvo a zdravé školské stravovanie ako nástroj rozvoja miestnych iniciatív na Slovensku a na východnej Morave, v tzv. Zdravom regióne. Žilinský, Trnavský a Trenčiansky kraj má tak jedinečnú šancu stať sa súčasťou projektu. Ak Vás projekt zaujal, čítajte ďalej a dozviete sa viac.

banner_top_kutocen_zdrava_skolaKoho chceme osloviť? Základné a stredné školy z vyššie uvedených krajov, budú v prípade schválenia našej žiadosti v termíne od 4/2017 do 3/2019 plne podporované a financované našou inštitúciou, aby ukázala ostatným, že stať sa Skutočne zdravou školou je naozaj možné. V daných krajoch a na vybraných školách uskutočníme prieskum o miestnych tradičných zvykoch a špecialitách ako aj prieskum, ako školské jedálne spolupracujú s miestnymi producentami potravín, či ako je téma jedla a kulinárskeho dedictva komunikovaná v školskom vzdelávacom programe.

Zapojené školy sa tak stanú centrom dobrej prace. Každá zapojená škola získa zadarmo nadštandarný vzdelávací program:

 1. Ukážku vedenia akčnej skupiny, pomoc s vytvorením plánu zdravého stravovania,
 2. analýzu stavu využívania surovín v školskej jedálni,
 3. školenie kuchárov,
 4. kurz s ochuntávkami pre rodičov, varenie s deťmi,
 5. ukážky, ako zakomponovať tému jedla do výučby v rôznych predmetoch,
 6. seminár o školských záhradách,
 7. návštevu fariem v regióne.

V rámci projektu bude vytvorená sieť z dvojíc partnerských škôl na obidvich stranách hranice. Prebehnú vzájomné návštevy a výmeny (vždy v susedných krajoch): Moravskoslezský + Žilinský, Zlínský + Trenčianský, Jihomoravský + Trnavský.

Jedna zo škôl v každom kraji sa zapojí do realizáce vzdelávacieho programu „Školský farmársky trh“.

V každej zapojenej škole bude po dobu projektu pracovať kontaktná osoba, ktorá bude honorovaná na základe dohody o pracovnej činnosti.

Úloha školy v projekte:

 • škola nie je partnerom, len spolupracujúca organizácia (tj. účasť školy nijak neobmedzuje v ďalších projektoch, škola nenesie zodpovednosť za finančný management projektu),
 • škola bude spolupracovať na zaistení aktivít projektu, bude komunikovať s regionálnou koordinátorkou.

V prípade záujmu o účasť v tomto projekte vás prosíme nás kontaktovať na szs@foodkut.sk a to nejneskôr do piatku 18.7. 2016.

Ďakujeme, držme si palce!

Váš Jem iné tím

 

 

4 komentáre
 • Marianna zivcakova
  Zverejnené o 14:10h, 30 júna Odpovedať

  Viem aj ja rodic prihlasit skolo resp skolsku jedalen?

  • Aneta
   Zverejnené o 14:55h, 17 júla Odpovedať

   Dobrý deň, áno samozrejme, vyplniť formulár môže každý, avšak je potrebné aby to bolo po dohode s vedením školy. S pozdravom, A.

 • Jana
  Zverejnené o 08:34h, 18 júla Odpovedať

  Moc vám fandím, myslím, že opravdu strava ve školních jídelnách není zrovna ideální. A pokud budou jídelny spolupracovat se zemědělci v jejich okolí, budou mít děti čerstvé a zdravé jídlo.

  • Aneta
   Zverejnené o 17:13h, 18 júla Odpovedať

   Dobrý deň, ďakujeme, verím, že sa nám program postupom času podarí implementovať na SK školách. Pozdravujem, A.

Komentovať